Psychoza

 

Psychoza to stan umysłu charakteryzujący się występowaniem zaburzeń w postrzeganiu rzeczywistości.

Osoba chora widzi i słyszy rzeczy, których w rzeczywistości nie ma. W przebiegu psychozy pojawiają również zaburzenia myślenia.

 

Do chorób w których występują stany psychotyczne zaliczamy: schizofrenię, zaburzenia schizoafektywne, psychozy reaktywne (reakcja na traumatyczną sytuację), psychozy egzogenne (wywołane czynnikami zewnętrznymi).

 

Objawy stanu psychotycznego

 

Urojenia – są to zaburzenia myślenia polegające na posiadaniu przekonań, które nie mają swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Osoba chora, jest przekonana o swoich racjach i nie przyjmuje do wiadomości, że może być inaczej. Przykładem takiego urojenia może być przeświadczenie, że inne osoby potrafią czytać w myślach.

 

Halucynacje - doświadczenia zmysłowe nie wywołane żadnym bodźcem realnie istniejącym. Osoba chora może słyszeć i widzieć rzeczy, których nie ma w rzeczywistości.

 

Przyczyny psychozy

 

Przyczyną powstawania psychozy jest zaburzenie w obrębie neuroprzekaźników w mózgu. Zaburzenie to może być wywołane alkoholem, substancjami psychoaktywnymi, ale także chorobami somatycznymi (guz mózgu).

 

Leczenie psychozy

 

Leczenie psychozy w głównej mierze opiera się na podawaniu leków przeciwpsychotycznych.

 

Stosowana jest również psychoterapia, która jest w stanie pomóc osobie chorej zrozumieć schorzenie i nauczyć się z nim żyć. Psychoterapia prowadzona jest w stanie remisji (wygaszenia objawów chorobowych).

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Dla Santander Bank Polska, Pakiet wsparcie, Dietetyk, Psychodietetyk, Doradca zawodowy, Trener, Piaseczno

Witam Cię serdecznie na moim profilu.
Masz problemy z utratą wagi albo przeciwnie nie możesz przytyć? Masz problemy z podjadaniem i nie umiesz sobie poradzić z zajadaniem emocji?

Specialist avatar

Coach, Terapeuta, Pedagog, Terapeuta uzależnień, Life Coach, Żary

Przede wszystkim jestem człowiekiem:) Jestem terapeutą- towarzyszem dla którego najważniejsze jest dobro rozmówcy. Od kilku lat pracuję z ludźmi, którzy doświadczyli wiele trudności w swoim życiu. Towarzyszę im w drodze do poprawy komfortu i jakości ich życia.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV