Konflikty par na tle religijno-kulturowym

konflikty_par_na_tle_religijno-kulturowym.jpg

 

Miłość nie ma religii... Kiedy Ona pozna Jego i zakocha się bez pamięci – nic się nie liczy, a już najmniej wyznawana religia. Katolik z protestantką, muzułmanin z katoliczką czy protestant z Żydówką – wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach taka multi-kulturowość może budzić jedynie wzajemną ciekawość i fascynację „egzotyczną” odmiennością. Słowem – czysta edukacja...

Jednak kiedy związek dwojga ludzi z różnych światów, nabiera kształtu i staje się stabilniejszy, zmierzając w kierunku stworzenia małżeństwa, nagle się okazuje, że tradycja, święta, obrzędy religijne, presja rodziny i otoczenia sprawia, że „malutkie różnice” stają się DUŻYMI WYZWANIAMI...

– „Chrzcimy dziecko teraz, czy zaczekamy, aż samo zdecyduje?”

– „Naprawdę nie możesz pójść ze mną do kościoła na niedzielną Mszę?”

– „Może jednak zgodziłabyś się na obrzezanie naszego syna? Moja mama się uspokoi, a to przecież zabieg zalecany dla zdrowia i higieny”.

– „Dlaczego znowu gotujesz?! Przecież wiesz, że obchodzę teraz ramadan! Umówiliśmy się, że w tym miesiącu będziesz jadać z dziećmi na mieście! Wieczorem coś przygotujemy i zjemy wspólnie”


To pytania, które staną się codziennością! Najważniejsze by nie stały się zarzewiem konfliktów i rozpadu rodziny... Można jednak drogą różnych ustępstw i większych czy mniejszych kompromisów, wypracować taki „domowy system duchowy”, który uszanuje wrażliwość religijną każdego mieszkańca. Nie musimy rezygnować ani ze swojej religii czy kultury, w której się wychowaliśmy, ani tym bardziej z siebie nawzajem...!

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Coach, Pakiet wsparcie, Dla Santander Bank Polska, Terapeuta, Interwent kryzysowy, Doradca zawodowy, Trener, Coach kryzysowy

Jestem terapeutą TSR, Interwentem kryzysowym, psychologiem.

Specialist avatar

Mediator

Witam serdecznie na moim profilu. Nazywam się Jarosław Wieczorek i jestem MEDIATOREM i NEGOCJATOREM. Specjalizuję się jednak głównie w mediacjach rodzinnych, partnerskich, małżeńskich i przedmałżeńskich.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV