Choroby skóry

Czym są choroby skóry?

 

Mówimy o nich wówczas, gdy proces chorobowy obejmuje naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórną lub gruczoły łojowe i potowe. Choroby skóry mogą objawiać się wysypką, łuszczeniem i zaczerwienieniem. Mają charakter ostry lub przewlekły. Najczęstsze schorzenia skóry to łupież, kontaktowe i atopowe zapalenie skóry oraz łuszczyca.

 

Choroby skóry i ich przyczyny

 

Zmiany na skórze mogą pojawiać się w wyniku działania bakterii, wirusów i grzybów. W wielu przypadkach przyczyny choroby należy też szukać w alergenach, które działają na skórę drażniąco i wywołują reakcję immunologiczną w postaci wysypki lub zaczerwienienia.

 

Zdarza się, że choroby skóry pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych, silnego stresu czy nieprawidłowej pielęgnacji.

 

Objawy chorób skóry

 

Należą do nich plamy, krostki, pęcherze, grudki i cysty. Choroby skóry można także rozpoznać po rumieniu, któremu często towarzyszy świąd, pieczenie, a nawet bolesność.

 

W niektórych przypadkach zmiany chorobowe obejmują również włosy i paznokcie.

 

Łupież i jego leczenie

 

Jedną z najbardziej popularnych chorób skóry jest łupież. Stanowi powszechny problem i ma nawracający charakter. Aby się go pozbyć, warto stosować preparaty grzybobójcze, keratolityczne i przeciwłojotokowe.

 

Dieta w chorobach skóry

 

Należy też wdrożyć działania profilaktyczne w postaci regularnego mycia włosów oraz właściwej diety.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta, Psycholog dziecięcy

Jestem psychologiem w trakcie certyfikowanego szkolenia psychoterapeutycznego z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej. Posiadam doświadczenie w pracy z dorosłymi, dziećmi również z zaburzeniami rozwoju oraz całymi rodzinami. Prowadzę terapię dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Coach, Terapeuta, Psycholog biznesu, Psycholog sportu, Mówca, Trener, Pakiet praca

Jestem psychologiem (psychologia stosowana UJ) pracującym w nurcie integracyjnym, w trakcie 4-letniego procesu kształcenia w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii im. J.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV