Choroby skóry

Czym są choroby skóry?

 

Mówimy o nich wówczas, gdy proces chorobowy obejmuje naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórną lub gruczoły łojowe i potowe. Choroby skóry mogą objawiać się wysypką, łuszczeniem i zaczerwienieniem. Mają charakter ostry lub przewlekły. Najczęstsze schorzenia skóry to łupież, kontaktowe i atopowe zapalenie skóry oraz łuszczyca.

 

Choroby skóry i ich przyczyny

 

Zmiany na skórze mogą pojawiać się w wyniku działania bakterii, wirusów i grzybów. W wielu przypadkach przyczyny choroby należy też szukać w alergenach, które działają na skórę drażniąco i wywołują reakcję immunologiczną w postaci wysypki lub zaczerwienienia.

 

Zdarza się, że choroby skóry pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych, silnego stresu czy nieprawidłowej pielęgnacji.

 

Objawy chorób skóry

 

Należą do nich plamy, krostki, pęcherze, grudki i cysty. Choroby skóry można także rozpoznać po rumieniu, któremu często towarzyszy świąd, pieczenie, a nawet bolesność.

 

W niektórych przypadkach zmiany chorobowe obejmują również włosy i paznokcie.

 

Łupież i jego leczenie

 

Jedną z najbardziej popularnych chorób skóry jest łupież. Stanowi powszechny problem i ma nawracający charakter. Aby się go pozbyć, warto stosować preparaty grzybobójcze, keratolityczne i przeciwłojotokowe.

 

Dieta w chorobach skóry

Należy też wdrożyć działania profilaktyczne w postaci regularnego mycia włosów oraz właściwej diety.

 

 

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV