Alergie

objawy-alergii.jpg

 

Uczulenie na dane substancje przypisuje się ok. 1/3 społeczeństwa, jednak nie znaczy to, że mamy do czynienia z alergią pokarmową. Ta występuje u 4-8% dzieci i 2-4% dorosłych.

 

Najczęściej alergia pokarmowa dotyczy takich substancji jak mleko krowie, seler, zboża, orzechy, ryby, owoce morza, pomidor, soja, cytrusy. Nieleczone zaburzenie u dzieci może prowadzić do rozwoju alergicznego nieżytu nosa oraz astmy oskrzelowej. Najczęściej za jej wystąpienie odpowiadają geny – alergia pokarmowa jest dziedziczna.

 

Czy alergia pokarmowa jest groźna?

 

Spożycie pokarmu z alergenem najczęściej wywołuje reakcje układu pokarmowego – biegunkę, nudności, wymioty, ale zdarza się również, że towarzyszą temu inne objawy jak atopowe zapalenie skóry i wstrząs anafilaktyczny. Szczególnie narażone na wstrząs anafilaktyczny są osoby chorujące na astmę.

 

U dzieci mogą występować również zakażenia dróg oddechowych, a nawet problemy ze snem. Należy pamiętać jednak o tym, że uczulenie na dane składniki lub nietolerancja (np. laktozy czy fruktozy) to nie to samo, co alergia pokarmowa, która może nieść za sobą znacznie poważniejsze skutki.

 

Leczenie alergii pokarmowej

 

Diagnoza i leczenie alergii pokarmowej nie są wcale skomplikowane. Należy udać się do alergologa, wykonać testy skórne oraz badania krwi, które wykażą nietolerancję, a następnie należy dobrać dietę eliminacyjną.

 

Jeśli sami mamy problem z wyeliminowaniem pewnych substancji i składników z diety, warto udać się do dietetyka, który rozpisze jadłospis dostarczający niezbędnych mikro- i makroelementów, przy jednoczesnym wystrzeganiu się niebezpiecznych dla nas składników.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Pakiet wsparcie, Dietetyk, Psychodietetyk, Doradca zawodowy, Trener

Witam Cię serdecznie na moim profilu.
Masz problemy z utratą wagi albo przeciwnie nie możesz przytyć? Masz problemy z podjadaniem i nie umiesz sobie poradzić z zajadaniem emocji?

Specialist avatar

Psychoterapeuta, Terapeuta

Jestem tu, żeby Ci pomóc! Być może potrzebujesz zmienić coś w swoim życiu? Nadzieja na zmianę nigdy nie jest bezsensowna! Zapraszam do pracy na rzecz Twojego dobra.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV