Alergie

objawy-alergii.jpg

 

Uczulenie na dane substancje przypisuje się ok. 1/3 społeczeństwa, jednak nie znaczy to, że mamy do czynienia z alergią pokarmową. Ta występuje u 4-8% dzieci i 2-4% dorosłych.

 

Najczęściej alergia pokarmowa dotyczy takich substancji jak mleko krowie, seler, zboża, orzechy, ryby, owoce morza, pomidor, soja, cytrusy. Nieleczone zaburzenie u dzieci może prowadzić do rozwoju alergicznego nieżytu nosa oraz astmy oskrzelowej. Najczęściej za jej wystąpienie odpowiadają geny – alergia pokarmowa jest dziedziczna.

 

Czy alergia pokarmowa jest groźna?

 

Spożycie pokarmu z alergenem najczęściej wywołuje reakcje układu pokarmowego – biegunkę, nudności, wymioty, ale zdarza się również, że towarzyszą temu inne objawy jak atopowe zapalenie skóry i wstrząs anafilaktyczny. Szczególnie narażone na wstrząs anafilaktyczny są osoby chorujące na astmę.

 

U dzieci mogą występować również zakażenia dróg oddechowych, a nawet problemy ze snem. Należy pamiętać jednak o tym, że uczulenie na dane składniki lub nietolerancja (np. laktozy czy fruktozy) to nie to samo, co alergia pokarmowa, która może nieść za sobą znacznie poważniejsze skutki.

 

Leczenie alergii pokarmowej

 

Diagnoza i leczenie alergii pokarmowej nie są wcale skomplikowane. Należy udać się do alergologa, wykonać testy skórne oraz badania krwi, które wykażą nietolerancję, a następnie należy dobrać dietę eliminacyjną.

 

Jeśli sami mamy problem z wyeliminowaniem pewnych substancji i składników z diety, warto udać się do dietetyka, który rozpisze jadłospis dostarczający niezbędnych mikro- i makroelementów, przy jednoczesnym wystrzeganiu się niebezpiecznych dla nas składników.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psychoterapeuta, Terapeuta

Jestem tu, żeby Ci pomóc! Być może potrzebujesz zmienić coś w swoim życiu? Nadzieja na zmianę nigdy nie jest bezsensowna! Zapraszam do pracy na rzecz Twojego dobra.

Specialist avatar

Psycholog, Pakiet wsparcie, Dietetyk, Psychodietetyk, Doradca zawodowy, Trener

Witam Cię serdecznie na moim profilu.
Masz problemy z utratą wagi albo przeciwnie nie możesz przytyć? Masz problemy z podjadaniem i nie umiesz sobie poradzić z zajadaniem emocji?


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV