Jak na nowo poskładać rodzinne puzzle?

Avigon.pl
czw., 06/11/2020 - 08:39
Jak pozytywnie wykorzystać wyjątkową okazję, kiedy tak intensywnie i blisko żyjemy ze sobą we wspólnej rodzinnej przestrzeni?

 

Rodzina „z lotu ptaka”

 

Sytuacja pandemii w wielu rodzinach postawiła dotychczasowy rytm życia „na głowie”. Rodzice pracują online, a dzieci jak już wiadomo, do końca tego roku szkolnego uczą się zdalnie. Nagle w domu pojawiła się szkoła. Czasem nawet kilka klas, jeśli jest rodzeństwo, które musi się podzielić komputerem, czasem i przestrzenią.  Do domu weszła praca rodziców, całe biuro w salonie albo w sypialni, nawet niekiedy i w kuchni. Życie towarzyskie, spotkania ze znajomymi, kolegami - toczą się wirtualnie.

Świat dorosłych pomieszał się ze światem dzieci. Choć może być to nawet czasem zabawne, częściej bywa powodem konfliktów i wielu, zupełnie nieoczekiwany problemów. Jak im zapobiegać? Jak pozytywnie wykorzystać wyjątkową okazję, kiedy tak intensywnie i blisko żyjemy ze sobą we wspólnej rodzinnej przestrzeni? Jak zarządzić swoją energią, energią dzieci i rodziny, jak budować w sobie poczucie stabilizacji i wpływu? Pomocne może okazać się spojrzenie „z lotu ptaka”, czyli próba popatrzenia z dystansem na to, co dzieje się w rodzinie. Dostrzeganie pozytywnych stron tej nowej sytuacji.

 

Zmiana może być szansą „na coś nowego”

 

„Jesteśmy ze sobą dłużej niż przez ostatnich 10 lat, kiedy się w biegu mijaliśmy.” "Celebrujemy rodzinne poranki – bez pośpiechu, obawy, że utkniemy w korku.” „W przerwie od zajęć odpoczywamy na werandzie, z której wcześniej nikt nie miał czasu korzystać.” „Po latach wyciągnęliśmy z piwnicy rowery i jeździmy na wspólne przejażdżki.” „Poznaliśmy – po wielu latach mieszania w tym samym domu – naszych sąsiadów”. „Praca online i codzienne bycie w domu z dziećmi pokazały mi, ile moja żona musiała wkładać wysiłku w opiekę nad dziećmi, kiedy jak wychodziłem wcześnie rano, a wracałam późnym wieczorem”.

To tylko niektóre z wypowiedzi ostatnio zebranych od rodzin, którym towarzyszę. Co kiedyś nam spowszedniało, dziś staje się atrakcyjne i na wagę złota. Co było niewidoczne, dziś stało się wyraziste…

Zachęcam do regularnych rozmów w rodzinnym kręgu. Porozmawiajmy z dziećmi, bliskimi, dorosłymi o tym, co pozytywnego zauważamy w zachowaniu i działaniach innych, co się zmieniło na lepsze, co zaczęliśmy bardziej cenić we wzajemnych relacjach i życiu…

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl - wejdź i umów wizytę u mgr Agnieszka Carrasco-Żylicz


 

picture
picture
mgr Agnieszka Carrasco-Żylicz
line
Psycholog, Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV