Zespół policystycznych jajników

 

Zespół policystycznych jajników jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń związanych z układem hormonalnym.

W większości przypadków dotyka kobiet w okresie rozrodczym, natomiast zdarza się również u nastolatek.

 

Przyczyny występowania choroby nie są jednoznacznie znane, jednak wpływ mogą mieć uwarunkowania genetyczne, hormonalne i środowiskowe.

 

W przebiegu zespołu policystycznych jajników dochodzi do nadmiernego wydzielania androgenów (hormonów męskich), czego bezpośrednią konsekwencją jest zaburzenie owulacji.

Nieprawidłowości ze strony układu hormonalnego powodują również zaburzenia wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, prowadząc do występowania torbieli na jajnikach.

 

Objawy zespołu policystycznych jajników:

 

  • nieregularne miesiączki oraz przedłużony czas trwania napięcia przedmiesiączkowego;
  • problemy z zajściem w ciąże;
  • hirsutyzm (występowanie nadmiernego owłosienia w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn);
  • zmiany skórne (trądzik, łojotok), łysienie androgeniczne, rogowacenie ciemne (ciemne plamki na skórze);
  • tendencja do tycia i gromadzenia tkanki tłuszczowej w centralnej części ciała.

 

Leczenie zespołu policystycznych jajników

 

Zespół policystycznych jajników jest chorobą, której nie da się całkowicie wyeliminować. Leczenie polega głównie na ustabilizowaniu i uregulowaniu pracy układu hormonalnego.

W tym celu stosuje się leki antyandrogenowe oraz dwuskładnikowe leki antykoncepcyjne. Leczenie przynosi dobre efekty, czego skutkiem jest przywrócenie cyklu owulacyjnego.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Ustka

Witam serdecznie. Jestem psychologiem, absolwentem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej o specjalności "Interwencja kryzysowa" oraz "Psychologia twórczości".

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Dla Santander Bank Polska, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Mediator, Mentor, Interwent kryzysowy, Trener, Dla McD, Warszawa

Doświadczasz trudności w życiu codziennym? Nie radzisz sobie z emocjami? Chcesz lepiej radzić sobie ze stresem? Zmagasz się z uzależnieniem? Wykańczają Cię ciągłe wątpliwości? Terapia jest rozwiązaniem!


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV