Pomoc psychologiczna dla osób zdradzonych

zdrada.jpg

 

Zdrada jest to niezwykle trudne emocjonalnie wydarzenie, które znajduje się na liście najbardziej stresogennych sytuacji w życiu.

O zdradzie możemy mówić wtedy, gdy złamane zostały ustalone przez oboje partnerów zasady. Niezależnie od przyczyny zdrady, jest to zazwyczaj ogromny szok i cios zadany przez najbliższą osobę, uderzający w poczucie bezpieczeństwa i zaufania u osoby zdradzonej. Tym bardziej że w naszej kulturze wciąż wysoką wartość ma rodzina oraz podjęte zobowiązania w postaci przysięgi małżeńskiej i ślubu. Wiele osób jest przekonanych, że skoro złożone zostały deklaracje o wspólnym życiu i wierności, to jest to coś nienaruszalnego.

 

Z badań wynika, że dla kobiet o wiele cięższa do zniesienia jest zdrada emocjonalna, natomiast dla mężczyzn zdrada fizyczna.

 

Zdrada emocjonalna

 

Zdrada emocjonalna jest to zaangażowanie, poświęcanie czasu, zwierzanie się, okazywanie troski drugiej osobie w tajemnicy przed partnerem. Relacja oparta na emocjach może trwać latami i nie musi prowadzić do zaangażowania seksualnego. W obecnych czasach dzięki nowoczesnym sposobom komunikacji jest to szczególnie łatwe i może być ukrywane przez długi czas. Dawniej emocjonalne zaangażowanie w inną relację łatwiej było dostrzec, gdyż wiązało się z koniecznością realnych spotkań, więc strona zdradzana zauważała częste wyjazdy, wyjścia drugiej osoby. Teraz można dopuszczać się tej formy zdrady wciąż siedząc na jednej kanapie z partnerką lub partnerem.

Jest to rodzaj zdrady, który jest szczególnie trudny dla kobiet, ponieważ wiąże się z przekierowaniem zasobów emocjonalnych partnera w kierunku innej kobiety. Nie ma przy tym znaczenia czy obiektywnie można dane zachowanie nazwać zdradą czy tylko „przyjaźnią” z kimś innym. Nie ma tu jednoznacznych kryteriów. Ważne jest, jak to jest odbierane przez osobę, która czuje się zdradzona. Zazwyczaj w parach brakuje otwartej komunikacji przed zdradą, na temat tego co jest niewiernością, a co jest dopuszczalne.

 

Zdrada fizyczna

 

Zdrada fizyczna to przekroczenie granicy fizyczności z osobą inną niż nasz partner. W każdym związku granice te postawione są gdzie indziej, dlatego zdradą może być zarówno obcowanie płciowe z inną osobą, ale także pocałunek czy przytulenie. Często zdarza się ona spontanicznie, pod wpływem alkoholu, w czasie delegacji czy imprez służbowych. Również łatwość nawiązania relacji seksualnej z przypadkową osobą przez Internet przez różne serwisy i portale randkowe sprawia, że dostępność tej formy zdrady wzrosła radykalnie w porównaniu z możliwościami w przeszłości.

 

Zdrada fizyczna jest bardziej dotkliwa dla mężczyzn niż dla kobiet. Mimo iż mężczyźni często tłumaczą się po zdradzie, że to nie było nic istotnego dla nich ani angażującego, to dla kobiety jest to ogromny cios i zwykle rujnuje jej zaufanie do partnera.

 

Konsekwencje zdrady

 

Główną konsekwencją zdrady jest utrata zaufania do partnera. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn następuje spadek samooceny, obniżenie poczucia własnej wartości. Kobiety zaczynają wątpić w swoją atrakcyjność, czują się bezużyteczne. Większość osób popada w obsesyjne rozmyślania o tym dlaczego doszło do zdrady, jakie mogły być przyczyny niewierności. Są to bardzo trudne stany emocjonalne, w których profesjonalne wsparcie psychologiczne dla osób zdradzonych może być niezbędna, by wrócić do równowagi psychicznej.

 

Częstym skutkiem tego jest kryzys w związku i myśli o rozstaniu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać pomocy psychologa, skontaktować się z terapeutą par, ponieważ zdrada nie musi przekreślać szansy na wspólną przyszłość. Małżeńska terapia par pozwala przeanalizować dlaczego doszło do zdrady i wypracować nowy styl funkcjonowania pary po zdradzie.

 

Wsparcie psychologiczne po zdradzie

 

Niezależnie od tego, czy para podejmie decyzję o rozpoczęciu terapii wspólnej, aby pracować nad odbudową relacji lub nad przygotowaniem do rozstania w jak najmniej raniącej formie (jeśli utrzymanie związku nie jest możliwe), konieczna jest pomoc psychologiczna dla osób zdradzonych. Niezmiernie ważne jest, aby osoba zdradzona otrzymała indywidualne wsparcie psychologiczne i terapeutyczne. Trudne i bolesne stany emocjonalne jakie przeżywa strona zdradzona mogą być przeszkodą w porozumiewaniu się podczas wspólnej pracy w terapii małżeńskiej lub nad polubownym rozstaniem. Szczególnie w sytuacji, gdy para ma dzieci i inne zobowiązania (firma, dom) ważne jest by nie przenosić napięć związanych z relacją i zdradą na inne sfery życia. Indywidualna terapia pomoże osobie zdradzonej przepracować uczucia i myśli związane ze zdradą, ułatwi powrót do codziennego funkcjonowania oraz komunikację z osobą, która dopuściła się zdrady.

 

Terapia online dla osób zdradzonych

 

W sytuacji, gdy dostęp do spotkania na żywo w gabinecie terapeutycznym jest utrudniony (ze względu na uciążliwość dojazdu, obciążenie pracą, pobyt za granicą, brak dogodnych terminów), warto skorzystać z terapii online. Coraz więcej osób wybiera tę formę terapii, bo niejednokrotnie jest to wygodniejsze i mniej czasochłonne, a ponadto wiele osób czuje się bezpieczniej, rozmawiając we własnym znanym otoczeniu. Taka terapia może być równie skuteczna jak spotkania w gabinecie, choć zależy to od osobistych preferencji osoby korzystającej z terapii. Ważne jest, by zapewnić sobie stabilne połączenie z Internetem i odosobnione miejsce na rozmowę, aby wyeliminować potencjalne zakłócenia w momencie omawiania trudnych dla nas spraw. Na pewno terapia online jest dobrym wyborem pozyskania  profesjonalnej pomocy psychologicznej po zdradzie.

 

Opracowanie mgr Anna Battek

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Pakiet wsparcie, Dla Santander Bank Polska, Terapeuta, Mediator

Jeśli przechodzisz przez kryzys życiowy, doświadczasz zmian i silnych emocji, z którymi trudno sobie poradzić - zapraszam na konsultację.

Specialist avatar

Psycholog, Terapeuta, Mediator, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Trener

Sprawy codzienne Cię przytłaczają? Tkwisz w toksycznym związku? Konflikty z innymi niszczą Cię "od środka"? Stoisz przed podjęciem ważnej decyzji? Chcesz coś w swoim życiu zmienić, ale boisz się konsekwencji? Masz trudności z przemieszczaniem się lub mieszkasz za granicą?


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV