Przywództwo

przywodztwo.jpg

 

Czym jest przywództwo?

 

Przywództwo to wykonywanie/sprawowanie władzy, wywieranie wpływu na grupę społeczną, odgrywanie roli przywódcy.

 

Przywództwo to jedna z najważniejszych cech, którą powinien posiadać każdy, kto chce odnosić sukcesy w życiu. Jest to umiejętność wpływania na innych, motywowania ich do działania i osiągania wspólnych celów. Przywództwo oznacza działania przywódcy, który dzięki autorytetowi, specyficznym cechom osobowości albo dzięki zajmowanemu stanowisku narzuca innym swoje przekonania, ustala cele, kieruje i scala grupę.

 

Relacja pomiędzy przywódcą a jego zwolennikami zwykle opiera się na dobrowolności uznania jednostki za przywódcę.

 

Przywództwo nie jest związane z pozycją czy stanowiskiem, ale z osobowością, umiejętnościami i działaniami.

 

Przywództwo dzieli się na wiele rodzajów, w zależności od sytuacji, celów i grupy ludzi, którą się kieruje. Bez względu na to, jakie konkretne cechy posiada lider, musi on przede wszystkim być autentyczny, niezależny i pewny siebie, bo tylko wtedy może inspirować swoich podwładnych.

 

Przywództwo w organizacji

 

Przywództwo w organizacji składa się z kilku elementów. Po pierwsze, lider musi zawsze działać transparentnie i zapewniać swoich pracowników o swojej uczciwości i kierowanie się ratyfikowanymi wzorcami postępowania. W tym celu warto dbać o właściwą komunikację z podwładnymi.

 

Po drugie, liderzy powinny zawsze postępować zgodnie z zasadami równości i szanować innych. Kulturalne zachowanie i otwartość na różnorodność sprawiają, że ludzie chętniej przystąpią do pracy w danej organizacji i podejmą się jej rozwijania.

 

W ujęciu procesowym ważne jest, aby lider był w stanie wyróżnić kluczowe cele i strategie organizacji. Do tego potrzebuje on zarówno wiedzy, jak i odpowiednich umiejętności. Może przy tym sięgać po informacje od swojego zespołu, jak również korzystać z doświadczeń innych liderów.

 

Ważną cechą przywódcy w pracy zespołowej jest uważna obserwacja, czyli umiejętność monitorowania sytuacji wewnątrz organizacji i reagowania na bieżąco na sygnały płynące z otoczenia lub pracowników.

 

Kierownictwo da się rozwijać dzięki szkoleniom, samorozwojowi i zwiększaniu zdolności zarządzania. Jednak na początku pojawienia się w danym zespole, prócz umiejętności wiedzy technicznej, ważne są przede wszystkim cechy osobowościowe i empatia. Dzięki temu projekt można skutecznie poprowadzić, a zadowolenie pracowników z pracy będzie prowadziło do osiągnięcia lepszych wyników.

 

Rodzaje i typy przywództwa

 

  • Autokratyczne przywództwo — polega na podejmowaniu decyzji i zarządzaniu zgodnie z własnymi poglądami i woli bez wzięcia pod uwagę opinii innych.
  • Demokratyczne przywództwo — opiera się na uczestnictwie pracowników w podejmowaniu decyzji i współpracy w celu osiągnięcia wspólnych celów.
  • Laissez-faire ("Niech się stanie") - w takim przywództwie, lider unika lub podejmuje niewiele decyzji, a pracownicy mają pełną wolność w podejmowaniu działań.
  • Transformacyjne przywództwo — charakteryzuje się silnymi umiejętnościami komunikacyjnymi, motywacją, inspiracją i kreatywnością.
  • Synergiczne przywództwo — to podejście, które skupia się na tworzeniu zespołu i współpracy, by osiągnąć lepsze wyniki.
  • Sytuacyjne przywództwo — opiera się na dostosowaniu stylu przywództwa do sytuacji, w której się znajduje, i potrzeb pracowników.
  • Charakteryzujące się wyczuciem — to przywództwo, które opiera się na takich cechach jak empatia, inteligencja emocjonalna i zdolność do rozpoznania potrzeb pracowników.
  • Autentyczne przywództwo — to sposób prowadzenia, który opiera się na autentycznym stylu i zachowaniach przywódcy, co przyczynia się do zwiększenia zaangażowania pracowników.
  • Przywództwo służebne — to podejście, które skupia się na pomaganiu innym i odgrywaniu roli lidera jako osoby, która służy innym.

 

Jakie cechy powinien mieć przywódca?

 

Przywódca powinien mieć wiele cech, takich jak:

  • Wizja — musi mieć wyraźny cel i plan działań.
  • Komunikatywność — powinien umieć komunikować swoje cele i motywować pracowników.
  • Empatia — powinien umieć rozumieć potrzeby i problemy swoich pracowników.
  • Zaangażowanie — musi być zaangażowany w swoją pracę i poświęcać się dla dobra firmy oraz pracowników.
  • Umiejętność podejmowania decyzji — powinien być zdolny do podejmowania szybkich i trafnych decyzji.
  • Umiejętność zarządzania — powinien umieć zarządzać czasem, zasobami i ludźmi.
  • Nastawienie na wyniki — powinien dążyć do osiągnięcia celów i budować kulturę osiągania wyników w firmie.

 

Rozwijaj swoje cechy przywódcze

 

Nad rozwijaniem swoich cech przywódczych można pracować m.in przy wsparciu specjalistów z portalu Avigon.pl. Istnieją różne sposoby, takie jak szkolenia, coaching, rozwijanie swojego stylu przywództwa, a także otoczenie się inspirującymi ludźmi i mentorami. Ważne jest również refleksyjne podejście do swoich działań, aby wyciągnąć wnioski i uczyć się na swoich błędach.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Coach, Psycholog

Wierzę, że harmonia jest stanem najbardziej sprzyjającym temu, co nazywamy szczęściem. Towarzyszę w osiąganiu jej poprzez coaching i szkolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, akredytowanym coachem.

Specialist avatar

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta w trakcie szkolenia z psychoterapii w SPCH w Warszawie, które spełnia wymogi Polskiej Rady Psychoterapii oraz jest afiliowane przez Europejskie Towarzystwo Psychoterapii. Pracuje w paradygmacie integratywnym, którego nurtem przewodnim jest terapia schematów.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV