Asertywność - umiejętność, którą warto rozwijać

asertywnosc.jpg

 

Asertywność to niezwykle przydatna umiejętność, którą kształtujemy w sobie przez całe życie. Umożliwia ona pilnowanie wyznaczonych przez nas granic i wyrażanie sprzeciwu, gdy są one naruszane. Osoby asertywne potrafią mówić: nie, gdy dana sytuacja im nie odpowiada, umieją też wyrazić świadomą zgodę i chęć pomocy, gdy taka jest ich wola. Specjaliści podkreślają, że stawianie zdrowych granic pozwala wieść szczęśliwe życie i budować satysfakcjonujące relacje międzyludzkie. Niestety, często z różnych powodów obawiamy się odmowy, ale też świadomego wyrażenia zgody. Na szczęście rozwijanie umiejętności asertywnych znajduje się w zasięgu każdego z nas.

 

Zachowania asertywne wspierają zdrowe relacje międzyludzkie

 

Początkowo otoczenie może reagować zaskoczeniem i niechęcią, dotychczas bowiem odmowa była nam obca. Jednak mówiąc: nie, gdy zgoda naruszałaby nasze dobro, poczujemy wewnętrzny spokój. Długofalowo osoby asertywne budują lepsze relacje międzyludzkie, bo pomagają innym wówczas, gdy tego chcą i mają ku temu potrzebne zasoby. Naruszając własne granice i zaspokajając oczekiwania innych, gdy nie mamy na to ochoty, obserwujemy, jak wzbiera w nas frustracja. W końcu wybuchamy lub zrywamy kontakt z osobą, którą zapamiętałyśmy jako tę, która nas wykorzystuje. Tymczasem tę znajomość można by uratować, stawiając od początku na zachowania asertywne.

 

Wsparcie psychologiczne w rozwoju asertywności

 

Niestety, rozwijanie zachowań asertywnych nie dla wszystkich jest łatwe. Często doskwiera nam nadmiarowe poczucie winy związane z odmową. Dzieje się tak, gdy np. oskarżano nas o egoizm za każdym razem, gdy nie wyrażałyśmy zgody. Także warunkowa miłość rodziców, na którą mogliśmy liczyć tylko wówczas, gdy postępowaliśmy zgodnie z ich wolą, sprawia, że stawianie zdrowych granic jest nam obce. Osoby asertywne mają w życiu łatwiej, więc warto przyswoić tę umiejętność. Czasem konieczne jest wsparcie psychologiczne. Nie wstydź się poprosić o pomoc, ponieważ w ten sposób możesz uczynić swoje życie lepszym. Pamiętaj, że psycholog cię nie ocenia, możesz być z nim szczery, ponieważ obowiązuje go tajemnica zawodowa.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Psycholog biznesu

W swojej pracy bazuję na założeniach terapii behawioralnej i poznawczej (Stosowana Analiza Zachowania, Terapia ACT, Racjonalna Terapia Zachowania) wspierając je metodami psychoterapii Gestalt oraz Analizy Transakcyjnej (certyfikaty Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej oraz Instytutu Te

Specialist avatar

Psycholog, Psycholog młodzieży

Witaj,


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV