Work-life integration — czy powinno się łączyć życie zawodowe i prywatne?

Avigon.pl
czw., 01/11/2024 - 14:29
Work-life integration — czy życie zawodowe i prywatne powinno się łączyć?

Popularna dotąd koncepcja work-life balance zakłada równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Oznacza to wyraźne oddzielenie pracy od czasu wolnego i konsekwentne dbanie o to, by pierwsza z tych sfer życia nie zdominowała drugiej. Żyjemy coraz szybciej i intensywniej, dlatego work-life balance, które ma już około 50 lat, nieco się zdezaktualizowało. Coraz mniej osób chce „twardych” ograniczeń i podziałów, a korzyści wynikające z narzucania sobie sztywnych ram, w których realizujemy się zawodowo i prywatnie, nieraz nie są wcale takie oczywiste. Zamiast dawać spokój i satysfakcję, są przyczyną problemów, utrudniają organizację codzienności czy wprowadzają emocjonalne napięcie, którego przecież chcieliśmy uniknąć.

 

Koncepcja work-life integration

Dlatego powstała koncepcja work-life integration, która zakłada, że życie zawodowe i prywatne powinny być ze sobą połączone – a nie rozdzielone tak jak w przypadku pierwszej idei. Podejście pozwalające na łączenie tych dwóch życiowych ról zyskało na popularności nie przez przypadek. Dla wielu z nas jest to znacznie łatwiejsze i mimo wszystko bardziej naturalne, niż całkowite oddzielenie spraw osobistych od tych związanych z karierą i pracą zarobkową.

Work-life integration — elastyczne, zwinne dopasowanie do naszych indywidualnych potrzeb obu sfer, czyli tej zawodowej i tej prywatnej. Między tymi obszarami nie ma rozróżnienia, bo istnieją jednocześnie, pozostając w harmonii.

Oddzielenie pracy od życia prywatnego to szczytna idea, ale coraz mniej sprawdzająca się w warunkach naszego dzisiejszego modelu pracy i myślenia o życiu. Praca, dla wielu osób, jest po prostu częścią życia, a jej sztuczne oddzielenie od innych obszarów, nie ma sensu.

Integracja sfery zawodowej z prywatną staje się nowym sposobem na życie i alternatywą dla tych, dla których przeprowadzenie wyraźnego podziału jest trudne, czy wręcz niemożliwe. Z pewnością przyczyniła się do tego pandemia Covid-19 i wprowadzenie pracy zdalnej.

Niemały wpływ ma na taki stan rzeczy fakt, że aż 42% pracodawców utrzymuje z pracownikami relacje prywatne. Działa to też w drugą stronę, ponieważ ¾ pracowników deklaruje, że ważny jest dla nich dobry kontakt z przełożonym i pozytywna atmosfera w firmie.

 

Work-life integration — korzyści

Elastyczne podejście do pracy i wdrożenie work-life integration pozwala pracownikowi m.in. na:

 • Zwiedzanie świata w ramach workation,
 • Realizację marzeń o życiu w innym miejscu (np. przeprowadzka na wieś),
 • spełnianie się w roli rodzica — większa szansa na dostosowanie grafiku dnia do obowiązków rodzicielskich,
 • Możliwość podjęcia nauki — wiele kursów/webinarów branżowych odbywa się w godzinach pracy,
 • Większą elastyczność w realizowaniu swoich pasji,
 • W przypadku świeżo upieczonych matek praca kilka godzin w tygodniu pozwoli szybciej powrócić na rynek pracy.

Zalety work-life integration:

Elastyczność – kiedy pracownicy potrafią właściwie koordynować swoje życie osobiste i obowiązki zawodowe, są bardziej skłonni do odczuwania satysfakcji we wszystkich obszarach swojego życia, a w konsekwencji następuje:

 • Lepsza wydajność pracowników,
 • Mniejsza rotacja pracowników,
 • Mniejsza absencja pracowników,
 • Większe zaangażowanie pracowników,
 • Większa odpowiedzialność za powierzone zadania.

Firmy coraz częściej dostrzegają, że pracownicy poszukują bardziej elastycznego podejścia do swoich rozkładów pracy. Zmiana ta wynika ze zrozumienia, że pracownicy, którzy czują się wspierani i zdolni do zaspokojenia osobistych potrzeb, są bardziej produktywni i zaangażowani w swoją pracę.

U podstaw tego nowego podejścia do pracy leży zmiana sposobu, w jaki menedżerowie oceniają efektywność swoich pracowników. Zamiast skupiać się na liczbie przepracowanych godzin, menedżerowie postrzegają obecnie wyniki jako kluczowy wskaźnik sukcesu. Oznacza to, że pracownicy mają swobodę kształtowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w sposób, który najlepiej odpowiada ich potrzebom, umożliwiając bardziej płynną integrację pracy i życia.

Chociaż pracodawcy nie mogą kontrolować wymagań związanych z życiem osobistym swoich pracowników, mogą wspierać integrację między życiem zawodowym a prywatnym. Aby to osiągnąć, niezwykle ważne jest, aby pracodawcy dokładnie zrozumieli, czego potrzebują od nich poszczególni pracownicy, aby zapewnić im idealne środowisko pracy i życia. 

 

Work-life integration to nie tylko praca zdalna.

Z pewnością pandemia COVID-19 przyczyniła się do rozwoju tej koncepcji. Ci, którzy mieli okazję pracować zdalnie, często mieli wrażenie, że „nie wychodzą” z pracy. Dlatego musieli naturalnie nauczyć się łączyć życie zawodowe z pracą, a jednocześnie zachować między nimi zdrowy balans.

Obecny model pracy w Polsce:

 • Praca zdalna - 25%,
 • Praca hybrydowa - 18%,
 • Wybór ram czasowych pracy - 30%,
 • Godziny pracy ustalone przez pracodawcę - 61%.

Jednak to się zmienia na korzyść trzech pierwszych rodzajów pracy.

Ideą work-life balance powinno być: praca musi być zrobiona. Od pracownika zależy, kiedy ją wykona.

Godzenie różnych ról życiowych, zarówno w strefie zawodowej, jak i prywatnej, to nie chwilowy trend.

 

Poradnik dla pracownika 

Jak zrozumieć, czym jest dla Ciebie work-life integration?

Dowiedz się, co oznacza dla Ciebie integracja między życiem zawodowym a prywatnym

Podobnie jak w przypadku wszystkich dużych zmian, ważne jest, aby mieć jasny cel. Integracja między życiem zawodowym a prywatnym nie będzie wyglądać tak samo w przypadku każdej osoby ,więc musisz dokładnie wiedzieć, co ten termin oznacza dla ciebie osobiście.

Czy da Ci to więcej czasu na kreatywne projekty?

Czy zmniejszy to stres, który odczuwasz, wychodząc z pracy do pracy?

Czy pomoże ci to lepiej opiekować się chorym członkiem rodziny lub nawiązać z nim lepszy kontakt?

Czy zwolni to czas na zadbanie o siebie w ciągu dnia pracy?

Uzyskaj jasność co do tego, do czego dążysz. Jeśli musisz zwrócić się do pracodawcy w sprawie pożądanych zmian (takich jak bardziej elastyczny harmonogram lub ustalenia dotyczące pracy zdalnej), przygotuj się z sugestiami, a nie tylko żądaniami lub skargami. Posiadanie celu pomoże Ci także sprawdzić, czy Twój eksperyment dotyczący integracji życia zawodowego z prywatnym działa.

Nie bój się eksperymentować

Integracji między życiem zawodowym a prywatnym nie można osiągnąć z dnia na dzień lub za pomocą jednej zmiany. Jest to proces uczenia się, wymagający sporo prób i błędów.

Dokonaj małej zmiany, aby podążać we właściwym kierunku. Możesz na przykład zdecydować się na rozpoczęcie ćwiczeń w środku dnia, zamiast spieszyć się na zajęcia zaraz po wyjściu z biura. Lub nawet wykonanie telefonu, aby umówić się na spotkanie w środku popołudnia, zamiast czekać do końca dnia pracy. Zanim dodasz inne elementy, sprawdź, czy małe zmiany będą dla Ciebie odpowiednie.

Zmień swój sposób myślenia

Wielu integratorów tak naprawdę ma bardzo zapełnione harmonogramy i jest to bardziej stan umysłu niż „elastyczna” rutyna. Wiele osób praktykujących integrację między życiem zawodowym a prywatnym ma dość rygorystyczne blokady dotyczące rzeczy, które należy wykonać w określonym czasie, tj. „rutynowo”. Na przykład, jeśli musisz odebrać dzieci z przedszkola, musisz to zrobić o określonej porze. Ale możesz zadzwonić do przyjaciela, żeby nadrobić zaległości, gdy stoisz w korku na autostradzie, albo sprawdzić maile, gdy czekasz w kolejce do lekarza.

Oznacza to, że musisz dostosować swój styl życia w taki sposób, że jeśli Twoja „typowa” rutyna obejmuje czas na podwożenie i odbieranie dzieci ze szkoły o określonej porze w ciągu dnia, oznacza to, że pewne zadania zawodowe będziesz musiał wykonać wieczorem, kiedy dzieci pójdą spać.

Pozbądź się poczucia winy

Poczucie winy to jedna z największych przeszkód, które musisz pokonać, jeśli chcesz połączyć pracę z życiem osobistym. Chociaż 67% Amerykanów desperacko pragnie mieć więcej czasu dla siebie, co trzecia osoba ma poczucie winy, że go wykorzystuje. Eksperci twierdzą, że należy porzucić oczekiwanie, że zawsze należy pracować.

Jak wdrożyć u siebie work-life integration?

Chcąc wdrożyć work-life integration, warto zacząć od zwrócenia uwagi na poniższe kwestie:

Zrozum siebie, swoje potrzeby, zasoby energii, którymi dysponujesz 

Odpowiedz sobie na pytanie: jaki jest Twój rytm dnia? Jak dieta, używki, ruch lub jego brak, wpływają na Twoje działanie, twórcze myślenie i produktywność? Półgodzinny spacer około szesnastej zawsze dawał ci energię. Więc zaplanuj dzień tak, aby ten spacer wykonać.

Elastyczność

Zadania, które sobie wyznaczasz, mają duży priorytet, ale nie muszą być na sztywno wpisane do twojego kalendarza. Zamiast konkretnego dnia, daj sobie przedział czasowy (godziny, dni, tygodnie), w których powinieneś je ukończyć. Oczywiście masz też obowiązki, które potrzebują natychmiastowej uwagi i działania. Chodzi o to, aby nie wrzucać wszystkiego do worka z napisem ASAP.

Daj sobie czas 

Na naładowanie baterii, pracę, pasję, rodzinę czy nawet nicnierobienie. Rób dużo małych przerw, wyłącz wtedy elektronikę i social media. Znajdź sposób, który będzie dobrze pasował do tego, kim jesteś i jakie masz potrzeby.

Zwróć uwagę, w jakich godzinach jesteś najbardziej produktywny 

Niektórzy lubią pracować rano, inni „budzą się” dopiero o 10:00 po wypiciu pierwszej kawy. Twoja produktywność powinna być twoim priorytetem. Nie zaś ilość czasu, który poświęcasz na pracę. Bycie produktywnym to świadomość kierunku, w którym się zmierza, jasne określenie priorytetów i skupienie się na nich.

Proces wprowadzania work-life integration może okazać się wyzwaniem, zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Warto jednak podjąć wysiłek, aby zapewnić sobie i innym lepszą jakość życia i lepsze samopoczucie.

 

Work-life integration nie jest dla wszystkich!

Styl życia work-life integration najbardziej doceniają młodzi rodzice, dla których często to jedyna szansa na realizowanie się zarówno w pracy, jak i jako rodzic. Dzięki temu bez konieczności korzystania z bezpłatnych urlopów wychowawczych, mogą oderwać się od pracy i poświęcić opiece nad dzieckiem.

Work-life integration to duży komfort i wygoda dla pracownika. Może realizować swoje potrzeby i pilne sprawy zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, a przerwę od obowiązków zawodowych po prostu odpracować. I chociaż wydaje się, że ta elastyczność i wygoda to idealne rozwiązanie dla wszystkich, nie do końca tak jest. Work-life integration to najlepsza opcja dla tych, którzy potrafią dobrze organizować swoją pracę, zarządzać jej czasem i wrócić do swoich obowiązków po czasie.

Trudno sobie wyobrazić, że w taki sposób pracować będą np.

 • Pracownicy fizyczni
 • Nauczyciele (chyba że chcemy, aby kazano nam odbierać dzieci z przedszkola na godzinę, by nauczyciel wychowania przedszkolnego mógł wyskoczyć do przychodni lub na spacer:)
 • Kierowcy transportu publicznego
 • Lekarze (Pani poczeka chwilę z tą złamaną nogą, bo lekarz wyskoczył na siłownię:)
 • Sprzedawcy itd.

 

Work-life integration — badania

Według 2022 Global Talent Trends w porównaniu do 2019 roku na Linkedinie w 2021 r.  pojawiło się aż 83% więcej stanowisk z frazą "elastyczność". Same posty z tym wyrazem zwiększały zaangażowanie czytelników na profilu firmowym o 35%.

Co ciekawe na przestrzeni tych 2 lat wzrosło o 67% zaangażowanie użytkowników w postach dotyczących kultury organizacyjnej. Pracownicy świadomie wybierają miejsce pracy, zatem to pracodawca musi udowodnić, że panuje w firmie fajna atmosfera, a pracownicy są dobrze zaopiekowani.

Badania Gumtree w ramach edycji programu „Start do kariery” wyraźnie wskazują, że takie zjawisko wśród Polaków jest już silnie zauważalne. Prawie 80% przebadanych osób twierdzi, że granice pomiędzy tymi dwiema sferami się zacierają. Okazuje się również, że ponad połowa pracodawców wykazuje chęć stałego dostępu do kontaktu ze swoim pracownikiem nawet po godzinach jego pracy.

 

 

 

Obraz autorstwa Freepik

Kategoria:
Well-being

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV