Relacje romantyczne - czy są konieczne dla każdego? 

Avigon.pl
pon., 09/04/2023 - 15:41
relacje romantyczne

Relacje romantyczne od wieków stanowią ważny aspekt ludzkiego życia. Choć mogą przynieść wiele radości i satysfakcji, pytanie, czy są one absolutnie konieczne dla każdej osoby, wciąż pozostaje otwarte. Warto zastanowić się, czy wszyscy ludzie muszą wchodzić w tego rodzaju związki, czy też istnieją alternatywne sposoby osiągnięcia spełnienia i szczęścia.

 

Relacje romantyczne a indywidualne wybory

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy każdy powinien wchodzić w relacje romantyczne. Ludzie są różni i mają różne cele, wartości oraz priorytety w życiu. Dla niektórych relacje romantyczne są kluczowym elementem, podczas gdy inni mogą odkryć satysfakcję i bliskość w relacjach przyjacielskich, rodzinnych, czy samotności. Ważne jest, aby szanować indywidualne wybory i decyzje każdej osoby.

 

Korzyści związków romantycznych

Relacje romantyczne oferują wiele korzyści, takich jak wsparcie emocjonalne, intymność, partnerstwo i możliwość dzielenia życia z drugą osobą. Przynoszą one również poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, które może przyczynić się do ogólnego dobrostanu psychicznego.

 

Relacje romantyczne a alternatywne źródła spełnienia

Nie wszyscy ludzie znajdują spełnienie tylko w relacjach romantycznych. Istnieje wiele innych źródeł satysfakcji, takich jak pasje, praca, rozwijanie umiejętności, podróże, wolontariat czy bliskość z przyjaciółmi i rodziną. Ważne jest, aby rozwijać się jako jednostka i znaleźć te obszary, które przynoszą osobistą radość i spełnienie.

 

Samotność a relacje romantyczne

Współczesne społeczeństwo często promuje obraz relacji romantycznych jako koniecznego elementu pełnowartościowego życia. Jednakże silna samotność może prowadzić do decyzji wchodzenia w związki tylko ze względu na presję społeczną, co często kończy się niepowodzeniem i rozczarowaniem. 

Ważne jest, aby nauczyć się czerpać radość z bycia samemu. Pytanie brzmi jak to zrobić?

Zacznij zapraszać siebie na randki. Pójdź do kawiarni z książką lub wybranym przez siebie podcastem. Wybierz film w kinie lub spektakl, który jest Ci w jakiś sposób bliski. Poszukaj w swoim mieście restauracji, w której Cię jeszcze nie było i pójdź w wolnej chwili. Takie i podobne doświadczenia sprawią, że będziesz w stanie dostrzec w sobie wiele emocji. Będziesz mógł/mogła zmierzyć się z poczuciem dyskomfortu. Takie doświadczenia mogą Cię zbliżyć do większej świadomości swoich potrzeb, co okazuje się niezbędne w poczuciu szczęścia. 

 

Co jednak zatrzymuje Cię przed wchodzeniem w relacje romantyczne? 

  • Przeszłe Traumy: Traumatyczne doświadczenia z przeszłości, takie jak złamane serce czy trudne związki, mogą sprawić, że ludzie boją się ponownie zaufać i otworzyć się na nowe relacje. Tutaj warto również zwrócić uwagę na doświadczone traumy rodzinne. 
  • Niskie poczucie własnej wartości: Osoby o niskim poczuciu własnej wartości mogą wątpić, czy są godne miłości, co utrudnia im budowanie zdrowych związków.
  • Strach przed odrzuceniem: Strach przed odrzuceniem może zniechęcić do nawiązywania relacji romantycznych, ponieważ wiąże się z ryzykiem emocjonalnego bólu.
  • Zajętość życiem zawodowym lub pasjami: Intensywna praca, głębokie zaangażowanie w pasje i zainteresowania mogą sprawić, że niektórzy ludzie nie mają czasu lub energii na budowanie relacji romantycznych.
  • Brak zainteresowania: Niektóre osoby mogą po prostu nie odczuwać silnej potrzeby czy pragnienia wchodzenia w związki romantyczne, co może wynikać z różnych preferencji życiowych.

 

Relacje romantyczne — podsumowanie

Decyzja o wchodzeniu w relacje romantyczne jest indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak osobiste cele, wartości i preferencje. Relacje romantyczne mogą przynieść wiele radości i spełnienia, ale nie są one jedynym sposobem osiągnięcia szczęścia. Ważne jest, aby szanować wybory innych i skupiać się na rozwijaniu siebie jako osoby niezależnej od bycia w partnerstwie/ związku. 

 

 

picture
picture
mgr Magdalena Galus
line
Psycholog, Terapeuta, Pakiet wsparcie, Interwent kryzysowy, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Pedagog, Psychotraumatolog, Coach kryzysowy, Life Coach
Kategoria:
Well-being

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV