Motywacja dzieci - zawsze wierz w swoje dziecko

Avigon.pl
pon., 03/09/2020 - 10:38
Motywacja dzieci

Co sprawia, że dzieci zainteresowane światem, chętne do zabawy i nauki, kiedy dorastają, często tracą zapał do odkrywania rzeczywistości, przestają być kreatywne, wreszcie – zamiast kształtować swoje poczucie wartości, coraz mniej wierzą w siebie? Dowiedz się jak motywować swoje dziecko do działania i wiary w siebie.

 

Dlaczego motywowanie dzieci jest tak ważne?

 

„Nie wychodź przed szereg”, „Siedź w kącie – znajdą Cię”… Któż z nas nie zna tych powiedzeń? Od dzieciństwa uczono nas, by nie chwalić się swoimi osiągnięciami, by nie rzucać się w oczy, by nie pokazywać swoich walorów i umiejętności. Tylko czy dzisiaj, w świecie, w którym coraz częściej stawia się na indywidualność i kreatywność, w którym umiejętności podejmowania decyzji i egzekwowania podjętych zobowiązań są w cenie, słowa te mają jeszcze zastosowanie? Czy nadal naszą rolą, dorosłych i rodziców, jest pokazywanie dzieciom, by pozostawały w kącie?

 

Motywacja dzieci - jak rozpocząć?

 

Często te zdania, które nam powtarzano wiele lat temu, my sami wpajamy dzieciom, tłumacząc, że skoro nam nie zaszkodziły i wyszliśmy na ludzi, to może tak trzeba. Poza tym przecież, gdy widzimy poczynania naszego potomka, mówimy, że „zawsze może być lepiej”. Tylko czy na pewno o to chodzi? W końcu mądrość nie polega na tym, by znać i wiedzieć, ale na tym, by umieć poradzić sobie w trudnych sytuacjach i uczyć się na błędach. I to na własnych. Wiedz, że jeśli będziesz motywować swoje dziecko w jego poszukiwaniach, jeśli zamiast słów „nic nie potrafisz zrobić”, „znowu tylko trója” powiesz „cieszę się, że próbujesz”, „dobrze, że się nie poddajesz”, sprawisz, że dziecko nie tylko poczuje się lepiej, ale zrozumie, że ma w Tobie sprzymierzeńca. Gdy następnym razem coś mu nie pójdzie tak jak trzeba, to z pewnością nie będzie się bał Ci o tym powiedzieć. I doceni Twoje zainteresowanie i poświecony czas. Jeśli nie teraz, to w przyszłości na pewno.

 

Kiedy motywacja dzieci jest szczególnie ważna?

 

Dzieci z reguły są bardzo kreatywne. I, co naprawdę ważne, nie boją się swej inwencji wprowadzać w czyn. Są odważne i chętne do działania. Często dobrze kierowane i motywowane dzieci, potrafią robić wielkie rzeczy. Co jednak sprawia, że w którymś momencie zaczynają się w sobie zamykać, tracą ochotę do działania i odkrywania swoich talentów? Cóż, często za ten stan rzeczy winę ponosimy my, dorośli. I niestety nierzadko przyczynia się do tego także szkoła, która zamiast uczyć myślenia i wspierać nieszablonowe działanie, pokazuje i promuje odtwórczy sposób funkcjonowania. Byłabym jednak niesprawiedliwa, gdybym nie powiedziała, że i wśród pedagogów zdarzają się prawdziwe perełki. Jeśli dziecko trafi na takiego nauczyciela, dodatkowo wspieranego przez myślącego rodzica, ma szansę wyrosnąć na mądrego człowieka.

 

Motywowanie dzieci - jak to robić?

 

Spędzaj z nim czas

No właśnie rodzicu, Ty też możesz zrobić coś dla swojego dziecka. Przede wszystkim poświęć mu czas. W dzisiejszym świecie, w którym liczy się szybkość, działanie, często nie poświęcamy dzieciom dość uwagi. Mówimy, że musimy zarobić, by niczego im nie brakowało. Skutkiem tego często w imię wyższych celów poświęcamy to, co tak naprawdę jest najważniejsze. Czas z własną rodziną. A przecież dziecko otoczone opieką, czujące, że ma wokół siebie najbliższych, którzy stoją po jego stronie, motywują je do działania, pomagają odkryć talenty, towarzyszą zarówno w tych dobrych, jak i trudnych chwilach, wyrośnie na silnego i świadomego własnej wartości człowieka.

 

Słuchaj swojego dziecka

Pamiętajmy, że wspierająca rozmowa, wzajemne zaufanie, wspólne spędzanie czasu potrafią zdziałać cuda. Nie dziw się zatem, że jeśli nie znajdujesz czasu na słuchanie swojego dziecka, ono w którymś momencie nie będzie chciało już z Tobą rozmawiać. Dlatego bądź ze swoją pociechą i słuchaj tego, co ma do powiedzenia, zanim nie jest za późno. Poza tym zawsze wierz we własne dziecko, motywuj je i daj mu prawo do popełniania błędów. Pamiętaj, że na początku zawsze robi ono wszystko najlepiej jak potrafi. Oczywiście nie chodzi tu o bezkrytyczne akceptowanie każdego jego zachowania i działania, ale staraj się mu pokazywać, że ono również jest w stanie Cię czegoś nauczyć, że jest w czymś dobre. Pamiętaj, że tylko dzięki Twojemu zainteresowaniu i wsparciu będzie w stanie się uczyć i w przyszłości rozwinąć skrzydła. Potrzeba akceptacji i uznania są jednymi z tych najważniejszych w życiu każdego z nas. Czy ma się lat 10, czy 40. Nie bagatelizuj tego.

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl - wejdź i umów wizytę u mgr Tatiana Ryczko


 

picture
picture
mgr Tatiana Ryczko
line
Coach, Mediator, Mówca, Life Coach

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV