Żałoba jest stanem, którego doświadczamy po stracie bliskiej osoby.
Jest doświadczeniem niezwykle trudnym i bolesnym, u każdej osoby przebiegającym w inny sposób. Czas trwania żałoby jest indywidualny i zależny od stopnia intensywności relacji, jaka łączyła nas z utraconą osobą.
W przebiegu procesu żałoby można wyszczególnić cztery fazy, które powinny zostać przepracowane, aby móc odzyskać równowagę i wrócić do normalnego życia.
Fazy żałoby
1. Akceptacja zaistnienia straty
W pierwszym odruchu po uzyskaniu informacji o śmierci bliskiej osoby następuje negacja i brak wiary w to co się stało. Na tym etapie osoba doświadczająca straty wierzy, że jej bliski wróci, że jest to pomyłka. Następuje całkowite wyparcie i zaprzeczenie zaistniałej sytuacji. Aby rozpocząć proces żałoby, niezbędne jest dopuszczenie do świadomości, że bliska osoba nie żyje.
2. Przeżywanie bólu straty
Na tym etapie osoba doświadczająca straty w pełni rozumie i dopuszcza do siebie myśl, że osoba bliska nie żyje. Wiąże się to z występowaniem wielu trudnych i ciężkich do przeżycia emocji, których nie należy blokować. Silnie odczuwany jest brak zmarłego i dlatego niezwykle ważne w tej fazie jest wsparcie ze strony bliskich osób.
3. Radzenie sobie w nowej rzeczywistości bez osoby zmarłej
Osoba dotknięta stratą zaczyna dopuszczać do siebie myśl, że życie bez osoby zmarłej jest możliwe. Następuje przeorganizowanie swojego życia, co może wiązać się z wieloma trudnościami i napięciami. Może pojawić się zwątpienie we własne możliwości, dlatego niezwykle ważne na tym etapie jest wsparcie ze strony rodziny.
4. Odnalezienie na nowo radości z życia
Na tym etapie osoba zmarła nie stanowi już centralnego punktu w życiu osoby dotkniętej stratą. Zaczynamy wierzyć, że dobre i radosne chwile są przed nami. Osoba zmarła zawsze pozostanie w naszej pamięci, jednak intensywność tej relacji na tym etapie ulega zmianie. Po przejściu ostatniej fazy proces żałoby zostaje zakończony.