Transpłciowość

transseksualizm.jpg

 

Transseksualizm to zaburzenie tożsamości płciowej, charakteryzujące się występowaniem uczucia niedopasowania do własnej płci.

 

Osoba z tym zaburzeniem nie jest zadowolona z posiadanych cech płciowych. Czuje się „więźniem” we własnym ciele.

 

Objawy zaburzenia tożsamości płciowej

 

Pierwsze objawy niedopasowania płciowego pojawiają się już w okresie dzieciństwa.

 

U chłopców przejawia się to w chęci częstego przebierania się w ubrania charakterystyczne dla dziewczynek, u dziewczynek upieranie się przy noszeniu chłopięcych ubrań. Pojawia się niechęć do uczestniczenia w typowo chłopięcych zabawach oraz fantazjowanie o byciu osobą o innej płci.

 

Analogiczne zachowania pojawiają się u dziewczynek.

 

U osób dorosłych zaburzenie tożsamości płciowej przejawia się głównie w wyrażaniu pragnienia posiadania płci przeciwnej oraz byciu traktowanym jak pełnoprawny przedstawiciel tej płci.

 

Kryteria transseksualizmu:

 

  • utrzymująca się silna identyfikacja z płcią przeciwną;
  • stale występujący dyskomfort związany z byciem przedstawicielem danej płci lub poczucie, że własna rola płciowa jest nieodpowiednia;
  • zaburzeniu nie towarzyszy fizyczny stan interseksualizmu (jednoczesne występowanie żeńskich i męskich narządów płciowych);
  • zaburzenie to powoduje dyskomfort utrudniający, bądź uniemożliwiający funkcjonowanie społeczne lub zawodowe.

 

Leczenie transseksualizmu

 

W niektórych przypadkach leczenia transseksualizmu stosuje się terapie psychologiczne, które mogą odwrócić poczucie płci w transseksualizmie.

Dzieje się tak jednak w przypadku niewielu pacjentów i zazwyczaj najlepszą metodą jest chirurgiczna korekta płci (obecnie określana jako „ponowne przypisanie płci”).

 

Przed podjęciem leczenia polegającego na korekcie płci, osoba transseksualna poddawana jest szczegółowej diagnostyce, w celu upewnienia się o stałości podjętej decyzji.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog, Terapeuta, Mediator, Interwent kryzysowy, Psycholog biznesu, Psycholog kliniczny, Psychotraumatolog, Trener

Jeżeli cierpisz, doświadczasz życiowych trudności, tkwisz w toksycznym związku, codzienne obowiązki Cię przytłaczają, konflikty z innymi Cię niszczą, chcesz coś w swoim życiu zmienić, ale boisz się konsekwencji, obawiasz się reakcji znajomych na wizytę u psychologa, nie ma w Twoim najbliższym oto

Specialist avatar

Psycholog

Mam na imię Maria Łucjan i jestem psychologiem, terapeutą Integracji Sensorycznej oraz Trenerem Umiejętności Społecznych.
Pracuję z dziećmi, młodzieżą, młodymi dorosłymi i ich rodzinami.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV