Konferencja "Neuroróżnorodni"

Avigon.pl
pt., 04/14/2023 - 10:40
Konferencja Neuroróżnorodni

Kwiecień - Światowym Miesiącem Wiedzy na temat Autyzmu

 

Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Objawia się trudnościami w porozumiewaniu się i kontaktach społecznych, rozumieniu zachowań innych osób, postrzeganiu świata. Osoby z autyzmem i ich najbliżsi na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji czy nawet odrzuceniem. Dlatego tak ważne jest pokazanie otwartości na nich poprzez m.in. aktywne działania edukacyjne, pomagające zrozumieć to zaburzenie rozwoju.

Od dwutysięcznego ósmego roku w Polsce, drugiego kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu. Jaki jest cel tego wydarzenia? Ten dzień został wyszczególniony, aby propagować wiedzę na temat zaburzenia rozwoju, jakim jest autyzm oraz zaszczepić w ludziach empatię, wrażliwość społeczną, a także większą świadomość. Z tym dniem kojarzy się kolor niebieski - ponieważ autyzm był diagnozowany cztery razy częściej u chłopców, niż u dziewczynek. Wynikało to również z faktu, że dziewczynki nie wykazywały zachowań podobnych do płci przeciwnej, więc ich diagnoza nie była prawidłowa. Potrafią się lepiej maskować i ich zachowanie często jest życzeniowe, co oznacza, że zachowują się tak jak na przykład diagnosta tego oczekuje.

Z najnowszych badań wynika, że spektrum autyzmu dotyka w takim samym stopniu obie płci (Szalavitz, 2016). Nie oznacza to także, że autyzm dotyka tylko dzieci. Autyzm występuje również u dorosłych, często występują razem z nim inne zaburzenia osobowości. Za wiek, do którego przyjmuje się diagnozowanie spektrum, to trzydzieści pięć lat. Należy pamiętać, że autyzm jest zaburzeniem, z którego nie da się wyleczyć- towarzyszy nam ono całe życie.

 

Konferencja "Neuróżnorodni" - 21-22 kwietnia 2023 - online

 

Avigon.PL jako partner zaprasza na organizowaną przez Akademia Górnośląska w Katowicach konferencję poświęconą problemom i potrzebom dzieci autystycznych oraz ich rodzin. W tym roku jest tematem przewodnim jest proces edukacji dzieci w spektrum autyzmu. W programie: ciekawe wykłady z udziałem specjalistów oraz panele dyskusyjne.

 

Wydarzenie odbywa się w całości online i trwa dwa dni od 21 do 22 kwietnia 2023 roku.

W piątek, 21ego, prelekcje są przewidziane od 14:30 do 19:00, a w sobotę 9:00-17:35.

 

Link do strony z programem i zapisami

 

Link do wydarzenia FB

 

Pomysłodawczynią konferencji jest Ewa Bensz-Smagała, założycielka Lucky Mind, przede wszystkim psycholożka dziecięca, trenerka technik pamięciowych oraz trenerka szybkiego czytania. Wraz z Akademią Górnośląską (dawniej Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa), która ma swoją siedzibę w Katowicach, od czterech lat organizują to wydarzenie. W poprzednich latach konferencja odbywała się pod nazwą „Neuronietypowi”. Wydarzenie jest całościowo online, aby uczestnicy mogli w niej wziąć udział, z każdego miejsca w Polsce, a tak naprawdę z całego świata. Konferencja jest skierowana i dla specjalistów pragnących poszerzyć horyzonty, ale przede wszystkim dla rodziców, którzy chcą poznać swoje dzieci z innej perspektywy oraz bardziej rozumieć z czym wiążę się spektrum autyzmu.

Pierwsze dwie edycje dotyczyły zagadnień dotyczących współczesnych wyzwań, z którymi mierzą się osoby będące w spektrum autyzmu. Od prelegentów mogliśmy się dowiedzieć między innymi o różnych formach terapeutycznych, a także problemach związanych z wiekiem dojrzewania. W dwutysięcznym dwudziestym drugim podjęliśmy się tematu „dziewczyny i kobiety w spektrum.” Konferencja trwała półtorej dnia, wypowiedziało się dwunastu prelegentów, a uczestnicy mieli szansę zadać pytania bądź podzielić się refleksją na panelu dyskusyjnym.

W tej edycji będziemy wspólnie odkrywać różnorakie zagadnienia dotyczące edukacji osób w spektrum autyzmu. Zaczynamy w piątek, dwudziestego pierwszego kwietnia o godzinie czternastej, a kończymy w sobotę w okolicy godziny osiemnastej.

Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większym rozgłosem, co napawa nas dumą i zaszczytem. Jest to też zasługą naszych partnerów merytorycznych, których grono z roku na rok się powiększa. To dzięki nim możemy dotrzeć do szerokiej grupy zainteresowanych. Naszą ideą jest pokazanie dwóch stron medalu- jak się czują, jak postrzegają, jak się zachowują osoby z spektrum oraz jak my jako nauczyciele, rodzicie, przyjaciele, rodzina, możemy te zachowania rozumieć, odbierać oraz przede wszystkim jak wspierać. Chcemy przybliżyć trudności z jakimi mierzą się obie strony i poprzez organizację konferencji - dać wsparcie. Każdego roku eksperci są zapraszani w taki sposób, by temat był wyczerpany na różnych płaszczyznach i z kilku perspektyw, a uczestnicy mieli poczucie poszerzenia swojej świadomości i wiedzy.

 

Bezpłatny ebook - Jak wspierać w nauce dzieci w spektrum autyzmu?

 

Uzupełnieniem konferencji jest poradnik w formie e-booka, którego premiera przypada zawsze na drugiego kwietnia. Można pobrać go za darmo ze strony Lucky Mind. Poprzednie edycje były opublikowane pod następującymi tematami: „Czy moje dziecko jest w spektrum autyzmu? Sprawdź samodzielnie pierwsze niepokojące objawy”, „Dziecko w spektrum autyzmu. Co po diagnozie?”, „Dziewczynki i kobiety w spektrum autyzmu. Poradnik dla rodziców i nauczycieli.” W ebookach możemy znaleźć teksty specjalistów, którzy byli również prelegentami konferencji, a ich materiał jest pigułką tego, co przedstawili na żywo, a także ekspertów chcących nas wesprzeć i piszących swoje artykuły dodatkowo. Nie chcieliśmy zostawiać uczestników „bez niczego” po konferencji, stąd też pomysł na zostawienie śladu, w formie poradnika. Jest też alternatywą dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na udział w konferencji, z różnych przyczyn.

Pozostajemy na otwarci na wszelkie feedbacki oraz propozycje współpracy. Serdecznie zapraszamy.

 

Alicja Grzenik

Wiceprzewodnicząca Koła Naukowego Psychologii Stosowanej AG w Katowicach

Współorganizatorka Konferencji Neuróżnorodni

 


Zapraszamy DO POBIERANIA ► bezpłatnego poradnika dla rodziców i nauczycieli to zbiór dobrych praktyk i inspiracji, które pomogą zrozumieć potrzeby dzieci z ASD.

W tej publikacji znajdziecie wypowiedzi ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą (m.in. Monika Sroka-Ossowska z Avigon.PL) opowiadają o doświadczeniach i metodach wspierających dzieci w nauce.

 

 

picture
picture
mgr Monika Sroka-Ossowska
line
Psycholog, Terapeuta, Mediator, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Trener
Potrzebujesz wsparcia? Chcesz dla siebie czegoś lepszego? Znajdź w sobie odwagę, działaj. Skontaktuj się ze mną już dziś.

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV