Czy seks w wieku dojrzałym może być satysfakcjonujący?

Avigon.pl
śr., 09/11/2024 - 17:03
seks w wieku dojrzałym

Każdy z nas prowadzi życie swoją, unikalną drogą. Natomiast niezmienne jest to, że wszyscy przechodzimy takie same etapy rozwoju psychicznego, fizycznego i społecznego.

 

Aktywność seksualna — w jakim okresie życia?

 

W literaturze psychologicznej rozróżniamy kilka etapów rozwoju człowieka:

  1. Okres prenatalny — od poczęcia do narodzin
  2. Okres wczesnego dzieciństwa — od narodzin do 3 roku życia
  3. Okres średniego dzieciństwa — wiek przedszkolny od 4 do 6 roku życia
  4. Okres późnego dzieciństwa — wiek szkolny od 6 do 7 do 10/12 roku życia
  5. Okres adolescencji — od około 10/12 do około 20/23 roku życia
  6. Okres wczesnej dorosłości — od około 20/23 do około 35/40 roku życia
  7. Okres średniej dorosłości — od około 35/40 do około 55/60 roku życia
  8. Okres późnej dorosłości — od około 55/60 roku życia i wyżej.

 

Świadomy rozwój psychoseksualny rozpoczyna się na etapie okresu adolescencji i ewaluuje przez kolejne etapy życia.

 

O ile szczyt aktywności seksualnej przypada na okresy adolescencji i wczesnej dorosłości, to w przypadku okresów średniej i późnej dorosłości uruchamia się szereg zmian o podłożu biologicznym, psychologicznym i społecznym, które mają swoje odzwierciedlenie w jakości życia seksualnego. W tym czasie zmianie ulega również obraz samego siebie oraz tworzonego związku.

 

Seks w wieku dojrzałym — co ma wpływ?

 

Seks po 40/50 roku życia może różnić się od wcześniejszych lat, ale wiele osób nadal cieszy się satysfakcjonującym życiem seksualnym.

 

Oto kilka aspektów, które mogą mieć wpływ na seks w okresie średniej i późnej dorosłości:

 

Zmiany fizjologiczne

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą doświadczać zmian hormonalnych:

  1. U kobiet zmiany hormonalne związane z menopauzą mogą prowadzić do suchości pochwy na skutek zmniejszonego wydzielania śluzu, dyskomfortu i bolesności podczas stosunku (dyspareunia), zmniejszenia wrażliwości na bodźce w okolicach sromu i łechtaczki, spadku pożądania, osłabienia i skrócenia fazy orgazmu, obniżenia satysfakcji seksualnej (aspekt fizyczny), częstszego występowania infekcji intymnych
  2. U mężczyzn może to obejmować obniżenie poziomu testosteronu, hipolibidemię (niższy niż normalnie popęd seksualny)  i spadek myśli o tematyce seksualnej, zaburzenia erekcji, spadek siły i wytrzymałości, zmęczenie, wydłużenie czasu regeneracji po wytrysku, co może wpłynąć na libido i erekcję.

 

Zdrowie fizyczne

Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nowotwory, choroby serca, nadciśnienie czy otyłość, mogą wpływać na sprawność seksualną. Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia seksualnego. To jest bardzo ważny aspekt, ale niestety często pomijany przez osoby w wieku dojrzałym.

 

Zmiany emocjonalne i psychologiczne

W wieku dojrzałym wiele osób ma bardziej stabilne życie emocjonalne i lepsze zrozumienie swoich potrzeb oraz pragnień seksualnych, co wpływa na intensywność podniecenia seksualnego i satysfakcji emocjonalnej ze zbliżeń na niezmienionym poziomie.  Zdarzają się  jednak przeszkody na poziomie psychospołecznym:

  1. U kobiet często występuje brak akceptacji zmian cielesnych powiązanych ze starzeniem się, depresja, żałoba związana z doświadczanymi utratami (młodości, płodności, witalności), wstyd i obniżone poczucie własnej atrakcyjności, lęk związany z rozczarowaniem partnera, wtórne unikanie współżycia, negatywne przekonania, np.: za stara na seks
  2. U mężczyzn pojawia się lęk przed porażką i rozczarowaniem partnerki, wtórne unikanie współżycia, obniżona samoocena i poczucie mniejszej wartości w roli męskiej, negatywne przekonania, np.: seks jako zagrożenie dla zdrowia fizycznego, depresja.

 

Doświadczenie i komunikacja

Dojrzałość często przynosi lepszą komunikację z partnerem. Znajomość własnych potrzeb oraz umiejętność wyrażania ich może znacząco poprawić jakość życia seksualnego. Ważne, żeby być otwartym i szczerym. Często partnerzy nie mają informacji ani wiedzy o tym, czego tak naprawdę potrzebuje, o czym marzy ich partner. Seks staje się rutynowy i nie przynosi optymalnej satysfakcji. Jest to niestety nadal temat tabu. Także wpływ wychowania i negatywne przekonania powodują niezdrowe myślenie, że seks jest przywilejem tylko dla ludzi młodych, a nie dla osób w wieku dojrzałym.

 

Stres i styl życia

Codzienne obowiązki, praca i życie rodzinne mogą wpływać na poziom stresu, co z kolei może oddziaływać na życie seksualne. Ważne jest, aby znaleźć czas na relaks i pielęgnowanie relacji z partnerem. Celebrować wspólne chwile, organizować wspólne spędzanie czasu na aktywnościach, które sprawiają przyjemność obydwojgu. Dbać o życie towarzyskie.

 

Terapie i leczenie

W przypadku problemów seksualnych dostępne są różne terapie i leczenia, takie jak terapia hormonalna, leki na potencję, konsultacje ze specjalistami np. seksuologiem, psychologiem.

 

Satysfakcjonujący seks w okresie późnej dorosłości

 

Podsumowując, seks w wieku dojrzałym może być równie satysfakcjonujący, jeśli nie bardziej, niż w młodszych latach, jeśli tylko podejdzie się do niego ze świadomością i otwartością na zmiany. Powoli widać zmiany w społeczeństwie w dobrą stronę, ale to jeszcze ciągle mało. Dlatego warto pamiętać, że życie mamy jedno i warto o nie zadbać w każdym okresie naszego życia, a zwłaszcza w wieku dojrzałym.

 

picture
picture
mgr Sylwia Rusinowicz
line
Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog, Pakiet wsparcie, Mediator, Interwent kryzysowy, Psycholog biznesu, Psycholog kliniczny, Psychotraumatolog, Terapeuta, Trener, Dla Santander Bank Polska

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV