Asertywność - umiejętność, którą warto rozwijać

asertywnosc.jpg

 

Asertywność to niezwykle przydatna umiejętność, którą kształtujemy w sobie przez całe życie. Umożliwia ona pilnowanie wyznaczonych przez nas granic i wyrażanie sprzeciwu, gdy są one naruszane. Osoby asertywne potrafią mówić: nie, gdy dana sytuacja im nie odpowiada, umieją też wyrazić świadomą zgodę i chęć pomocy, gdy taka jest ich wola. Specjaliści podkreślają, że stawianie zdrowych granic pozwala wieść szczęśliwe życie i budować satysfakcjonujące relacje międzyludzkie. Niestety, często z różnych powodów obawiamy się odmowy, ale też świadomego wyrażenia zgody. Na szczęście rozwijanie umiejętności asertywnych znajduje się w zasięgu każdego z nas.

 

Zachowania asertywne wspierają zdrowe relacje międzyludzkie

 

Początkowo otoczenie może reagować zaskoczeniem i niechęcią, dotychczas bowiem odmowa była nam obca. Jednak mówiąc: nie, gdy zgoda naruszałaby nasze dobro, poczujemy wewnętrzny spokój. Długofalowo osoby asertywne budują lepsze relacje międzyludzkie, bo pomagają innym wówczas, gdy tego chcą i mają ku temu potrzebne zasoby. Naruszając własne granice i zaspokajając oczekiwania innych, gdy nie mamy na to ochoty, obserwujemy, jak wzbiera w nas frustracja. W końcu wybuchamy lub zrywamy kontakt z osobą, którą zapamiętałyśmy jako tę, która nas wykorzystuje. Tymczasem tę znajomość można by uratować, stawiając od początku na zachowania asertywne.

 

Wsparcie psychologiczne w rozwoju asertywności

 

Niestety, rozwijanie zachowań asertywnych nie dla wszystkich jest łatwe. Często doskwiera nam nadmiarowe poczucie winy związane z odmową. Dzieje się tak, gdy np. oskarżano nas o egoizm za każdym razem, gdy nie wyrażałyśmy zgody. Także warunkowa miłość rodziców, na którą mogliśmy liczyć tylko wówczas, gdy postępowaliśmy zgodnie z ich wolą, sprawia, że stawianie zdrowych granic jest nam obce. Osoby asertywne mają w życiu łatwiej, więc warto przyswoić tę umiejętność. Czasem konieczne jest wsparcie psychologiczne. Nie wstydź się poprosić o pomoc, ponieważ w ten sposób możesz uczynić swoje życie lepszym. Pamiętaj, że psycholog cię nie ocenia, możesz być z nim szczery, ponieważ obowiązuje go tajemnica zawodowa.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Seksuolog, Coach, Terapeuta, Mediator, Psycholog młodzieży, Pedagog, Terapeuta uzależnień, Doradca zawodowy, Trener

Psycholog z uprawnieniami pedagogicznymi, instruktor terapii uzależnień, mediator, terapeuta rodzin i par, terapeuta seksuolog, certyfikowany trener II stopnia (trener treningu interpersonalnego).

Specialist avatar

Psychoterapeuta

Jestem psychoterapeutą, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, założycielką i kierowniczką Gabinetu Psychoterapii Self-Made Person. Wspieram ludzi w sytuacjach kryzysowych, pomagam im w trudnych sytuacjach życiowych, myślach i emocjach.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV