Social anxiety

Podczas gdy większość ludzi szuka swoich bratnich dusz – przyjaciół, partnera/partnerki, osoby z lękiem społecznym bardzo często wybierają samotność i własne towarzystwo. Lęk przed odrzuceniem jest tak duży ludzie, mogą ograniczać wychodzenie z domu w celu unikania interakcji społecznych. W skrajnych przypadkach zdarza się, że wybierają izolację i i wychodzą z domu tylko wtedy, gdy naprawdę muszą.

 

Jak walczyć z lękiem społecznym?

 

Niektórzy rodzice próbują walczyć z lękiem społecznym swoich dzieci, zmuszając je do wchodzenia w relacje z innymi ludźmi. Uważają, że odwożąc syna czy córkę do kolegi z klasy, korzystnie oddziałują na rozwój swojego dziecka. Podobnie postępują zresztą nauczyciele posiadający wiedzę pedagogiczną. Usiłują znaleźć towarzystwo tym uczniom, którzy stronią od innych. Warto jednak podkreślić, że osoba z lękiem społecznym potrzebuje profesjonalnego wsparcia. Zmuszanie jej na siłę do relacji międzyludzkich może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i w konsekwencji doprowadzić doprowadzić do zwiększenia lęku. A dobrze dobrana terapia zmniejsza lęk i poprawi jakość życia  Osobę z lekiem społecznym cechuje wycofanie i pasywność, eednostka nią dotknięta jest ugodowa nigdy agresywna ani złośliwa do innych..

 

Lęk społeczny – terapia online

 

Jak wcześniej wspominaliśmy, leczenie lęku społeczngo powinno opierać się na psychoterapii. Tylko doświadczony specjalista może pomóc poprawie od nastroju i odczuwaniu pozytywnych uczuć w kontaktach  innymi ludzmi. Bardzo często izolacja i unikanie kontaktów społecznych stanowią strategię obronną, która w dzieciństwie przynosiła pożądane rezultaty. Ta jednak nie sprawdza się w dorosłym życiu i znacznie je zubaża. Dobre relacje międzyludzkie oparte na przyjaźni i szacunku wnoszą wiele dobrego do naszej codziennej egzystencji. Psychoterapia online jest dobrym  rozwiązaniem do rozpoczęcia walki z lękiem. Bardzo łatwy dostęp powoduje że  coraz więcej osób decyduje się właśnie na nią. Leczenie lęków społecznych może znacząco poprawić jakość życia osoby dotkniętej tą przypadłością. Najlepsze rezultaty przynosi terapia TEAM CBT oraz terapia poznawczo-behawioralna. Skuteczne terapie mają na celu zmianę sposobu myślenia i zachowania w odniesieniu do konkretnego problemu, który pojawia się podczas interakcji społecznych. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi zastąpić negatywne mechanizmy myślowe bardziej adaptacyjnymi, co skutkuje większą otwartością na relacje międzyludzkie. Leczenie lęku społecznego sprowadza się wykorzystania tzw. technik narażania interpersonalnego, jak praktyka odrzucenia, atakowanie wstydu, „efekt obcego z przedziału”, praktyki samoujawniania, „smile and hello” czy treningu flirtowania.

 

Lęk społeczny – leczenie farmakologiczne

 

Nie zawsze w leczeniu pomaga sama terapia. Choć ta zazwyczaj przynosi świetne rezultaty, należy nadmienić, iż czasem należy zastosować pomocniczo leczenie farmakologiczne. Jeśli psychoterapeuta stwierdzi, iż ma do czynienia z fobią społeczną, może skierować pacjenta do psychiatry, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i w razie konieczności przepisze stosowne leki. Leczenie farmakologiczne aspołeczności najczęściej bazuje na inhibitorach monoaminooksydazy oraz selektywnych inhibitorach wychwytu zwrotnego serotoniny. Aby jednak farmakoterapia przyniosła oczekiwane efekty, należy poczekać co najmniej kilka tygodni.

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Coach, Psychotherapist, Therapist, Mentor, Business psychologist, Addiction therapist, Career counselor, Trainer, Katowice

Jestem absolwentką psychologii certyfikowanym coachem , terapeutą Racjonalnej Terapii Zachowań, terapeutą Solution Focused Brief Therapy.

Specialist avatar

Coach, Speaker, Trainer, Life Coach, Kraków

Cześć, nazywam się Magdalena Łukaszewska. Pracuję z przestrzeni serca, bo mocno wierzę, że: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

"A heart full of love and compassion is the main source of inner strength, willpower, happiness, and mental tranquility"

Dalai Lama XIV